Kto sme?

Volám sa Branislav. Ja a môj kamarát Lubomír sme mladí, ale nie až tak veľmi, aby toto bol náš pubertálny sen. Nie zas až tak starí, aby nás viazali rodinné povinnosti a my sme nemohli vycestovať na 40 až 60 dní do sveta. Áno, spočítali ste to správne! Máme 26 rokov a aj keď sme už precestovali časť sveta, dostali sme šialený nápad. Prerušiť bežný každodenný život a zapojiť sa do celosvetového projektu s názvom Mongol Rally!

Branislav Adam

Vodič a "mechanik"

Ľubomír Ďurišin

Vodič a navigátor

Čo je sakra Mongol rally?

Mongol Rally nie je rally! Alebo aspoň nie taká, akú ste si predstavili. V Mongol Rally neexistujú víťazi ani porazení. Sú len tí, ktorí dorazia do cieľa a svojou účasťou v tomto projekte podporia charitatívne ciele. Mongol Rally nemá etapy ani pevne stanovené časové limity. Prečo?

Pretože je to najväčšie motoristické dobrodružstvo na planéte s jasným štartom a cieľom. Najmä preto, že jeho dĺžka je viac ako 20 000 km a vedie cez viac ako 20 štátov (vrátane cesty späť). Tak schválne, dokážete na slepej mape sveta presne ukázať, kde leží Turkmenistan?

Projekt Mongol Rally je o cestovaní na "vlastnú päsť" z Európy do Mongolska, bez akejkoľvek asistencie, sprievodných vozidiel. Jediné čo je isté, je cieľ.

Ako sa tam dostaneme?

Mongol Rally sa tiež líši od ostatných motoristických pretekov použitým dopravným prostriedkom. Tým musí byť auto s maximálnym obsahom motora 1,2 litra (ideálne však do 1 litra). Áno, to je presne také auto, aké ste kúpili manželke na dochádzanie do obchoďáku, ale na cestu mimo mesto by ste doň neposadili ani svokru.

My sme kúpili Wartburg W353 Tourist. Ak ste natoľko mladí, že vám toto legendárne nemecké vozidlo nič nehovorí, mrknite na obrázok.

Wartburg W353 Tourist je vozidlo, ktoré sa od roku 1966 vyrábalo v NDR (bývalá Nemecká demokratická republika). Naše auto bolo vyrobené v roku 1976. Jeho motor má 992 cm³, má len 3 valce a z 0 na 100 zrýchli za ... no, jednoducho nezrýchli. Na druhej strane je "spoľahlivé", jednoduché a preto do tohto stroja vkladáme svoje nádeje na úspešný dojazd do cieľa. Jednoduchosť, ako dúfame, sa stane jeho výhodou pri nečakaných a nevyhnutných opravách v nehostinných podmienkach Ázie.

Priority cesty

1. Doraziť do cieľa a vrátiť sa domov živí a zdraví! Samotný cieľ je kúsok za Moravou a to v Ulánbátare, z ktorého by sme sa radi vrátili domov. A tak veríme nášmu "socialistickému vozidlu" a pevne dúfame, že nás nesklame na ceste cez Európu, západnú Áziu až do hlavného mesta Mongolska. Zároveň bude funkčné aj pre spiatočnú cestu.

2. Natočiť krátky film s možnosťou prezentovať ho nie len vám cez Yotube, ale aj širšej verejnosti, napríklad na festivale amatérskych filmov.

3. Vybrať v priebehu cesty minimálne 1000 £ (čítaj libier), ktoré sa rozdelia medzi neziskovú organizáciu Cool Earth (čo je organizácia, ktorá prispieva na obnovu dažďových pralesov) a tiež podporiť, čo najvyššou čiastkou, charitatívny projekt Hodina deťom.

Nikdy sa nevzdávaj, úspech je často oveľa bližšie než si myslíš.

Hodina deťom

Hlavnou úlohou nášho projektu je vyzbierať čo najväčšiu finančnú čiastku pre charitu a dúfame, že nám pomôžete. My sme si vybrali charitu Hodina deťom, ktorá vyzbierané peniaze prerozdeľuje rôznym projektom pre deti.

Ak sme vás motivovali a chcete pomôcť, môžete poslať peniaze na účet Hodiny deťom

 IBAN: SK61 0900 0000 0002 2220 0200

a pri platbe uvediete poznámku MR17

(aby sme na konci vedeli koľko sa nám podarilo vyzbierať :) ).

Ďalšia možnosť je pomôcť prostredníctvom darcovskej SMS (len v SR) v tvare:

MR17 na číslo 800
Cena SMS je 4 €.

Potrebujeme vašu pomoc:

Žiť 40 až 60 dní inde ako u maminky a otecka stojí veľa peňazí. Máme pred sebou 20 000 km, čo si vyžaduje prípravu nielen našu, ale aj auta. A aby ste videli, do koho ste investovali peniaze, nejako celú cestu zaznamenať.

Naše odhadované / vypočítané náklady:
Auto: Wartburg 353 Tourist = 700 € = Splnené!
- opravy / úpravy auta a náhradné diely (i na cestu) = 600 €
- vybavenie na kempovanie pre 2 ľudí = 1 000 €
- video / foto technika = 1 200 €
- benzín do auta a olej (áno, žerie to tiež olej) = 1 000 €
- víza a iné poplatky pre 2 ľudí = 1 000 €
- jedlo (nie reštaurácia) = 400 €
- nečakané výdavky (úplatky na hranici atd ...) = 150 €
a oveľa viac ...
-----------------------------------------------------

Celkové odhadované náklady = viac ako 5 000 €

Áno, je to oveľa viac než požadujeme na STARTOVAC.CZ a HITHIT.SK a preto sme už oslovili aj sponzorov a dúfame v úspešný koniec.

Ak máte záujem stať sa väčším sponzorom a mať svoje logo na našom aute, alebo nám chcete darovať hmotnú pomoc (diely na Wartburg 353, stany, foto / audio techniku, konzervy na cestu ...), napíšte nám cez formulár.

Čo za podporu dostanete vy?

Všetky možnosti podpory už čoskoro nájdete na Startovac.cz / Hithit.sk a v E-SHOP / PODPORA, ale nedá nám nespomenúť najzaujímavejšie možnosti:

1. Mohla by to byť "Bankovka z Ázie", ktorá asi nebude vysoké finančné hodnoty. Bude mať však skôr zberateľskú hodnotu a určite bude zaujímavá pre tých, ktorí ju nikdy v ruke nedržali.


2. Malým, ale hodnotnejším darčekom môže byť tiež "Pohľadnica z Ázie" (zo štátov), ktorými prejdeme. Nemôžeme zaručiť, že vždy nájdeme poštu, ale urobíme všetko pre to, aby vám pohľadnica dorazila čo najskôr.


3. Akýkoľvek nápis na aute pre vašu firmu alebo lásku? Nie je problém! Na našom aute môžete mať nápis od veľkosti 10 cm x 30 cm až po celé dvere.


Napíšte nám na 2017mongolia@gmail.com pre viac informacií.

Kedy a kde sa štartuje?

Pretek v roku 2017 štartuje 15.7.2017 blízko Londýna, presne teda v Goodwood Race Track, Chichester a naša cesta bude viesť cez Prahu, Brno a ďalšie mestá a krajiny, s cieľom v Ulánbátare v Mongolsku.

Prečo chceme vašu podporu už dnes?

Sme síce mladí chalani, ale radi plánujeme dopredu a hlavne sa chceme pripraviť na 40 až 60 dní na cestách aj necestách, a to nie je žiadna zábava. Ak sa nám tu nepodarí vybrať potrebné peniaze, a my dúfame že áno, budeme musieť hľadať iné cesty ako náš sen dotiahnuť do konca. Musíte teda počítať s tým, že niektoré odmeny dostanete pred našou cestou, iné budeme posielať počas cesty a niektoré až po návrate. Každý však dostane to, za čo si zaplatil.

kovomat – kopie

Napíš nám

Máte na nás otázku, chcete nás sponzorovať, alebo len pozdraviť? Napíště nám cez formulár:

Your details were sent successfully!

Otázky a odpovede:

Nekopíruje slávne žlté Trabanty?

Nie, táto "Rally" sa jazdí od roku 2004 a aj keď sa inšpirácia ísť niekam do neznáma autom s malým motorom, môže zdať rovnaká, ciele máme trochu iné a žltý Trabant v Mongolsku nikdy nebol. Jediné, čo nás spája, je to, že nepoznáme slová "to nejde".

Čo ak nevyzbierate potrebné peniaze?

Veríme tomu, že nás podporíte! Či už na Startovac.cz alebo Hihit.sk. Ak sa to ale nepodarí, nevzdáme sa. Už máme auto a investovali sme do tohto projektu veľa času a nemalú finančnú čiastku. Ak sa nám takto peniaze vybrať nepodarí, budeme musieť osloviť ľudí inak. Ísť postupne do stoviek firiem a žiadať o sponzoring. Ale nevzdáme to, chceme si splniť náš sen.

Môžem vám pomôcť aj inak?

Jasné! Zdieľaj našu stránku na Facebooku alebo inde a možno práve tvoji známi nám pomôžu dostať sa do Mongolska. Pokojne to preberte pri pive v bare, aj tam môžu byť nadšenci, ktorí nás podporia.

Nezaplatíte si to sami?

Bohužiaľ nemáme toľko peňazí. Je to smutné, ale je to tak. Sme bežní smrteľníci a mladí chalani, ktorí toľko peňazí nemajú a ani nemáme bohatých rodičov. Máme však sen, ktorý nie je len cesta, ale aj príspevok na dobrú vec.